Ateşböceklerinin Mezarı Nasıl Bir Anime?

Japonya’da 2.Dünya savaşının devam ettiği yıllarda Kobe şehrinde Seita ve Setsuko isimli iki kardeşin mahvolan hayatlarına yolculuk yapıyoruz.

Anime Seita’nın bir tren garında son nefesini verdiği andan başlıyor ve kardeşinin ruhu ile birlikte bir tren yolculuğuna çıkıyorlar…

Anneleri ile hayatlarını sürdüren kardeşler bir gün yaşadıkları şehrin bombardıman altında kalmasıyla birlikte annelerini kaybederler.

Artık yanlarında kalacakları tek kişi teyzeleridir. Teyzelerinin yanına yerleşen kardeşler burada güzel sayılabilecek bir hayata başlasalar da teyzeleri kısa bir süre sonra gerçek yüzünü göstermeye başlar ve kardeşler oradan kaçarlar.

Dere kenarında eski bir sığınma mağarasına yerleşen kardeşler bir şekilde hayat mücadelesi girişirler. Elbette bu mücadelede büyük yük Seita’nın omuzlarındadır ve kız kardeşini hayatta tutabilmek için elinden gelen çabayı gösterir.

Ancak bir gün Setsuko hastalanır ve doktor çare olamaz ; çünkü tek çözüm düzenli ve dengeli bir beslenmedir. Bu da kardeşler için en zor ulaşılan ihtiyaçtır.

Seita her şeye rağmen kardeşine bulabildiği en güzel yiyecekleri getirmeye çalışır ve hayatın bütün yükünü omuzlarında taşımaya gayret eder.

İki kardeşin bu hayatta kalma savaşında kaldıkları sığınağı ateş böcekleri ile aydınlatırlar. Peki ateş böceklerinin hayatı neden çok kısadır?

Yayınlandığı yıldan beri insanları en çok etkileyen animasyon filmlerin başında gelmektedir Ateş Böceği Mezarlığı. Savaş karşıtlığını en çarpıcı ve en çıplak haliyle gözlerimizin önüne seriyor.

İzlerken içinizden her daim bir parça kopuyor.

Temasında pek çok mesaj barındıran Ateşböceklerinin Mezarı animesini izlemenizi öneririm.

İyi seyirler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir