Bir Yıl Alışveriş Yapmama Orucumu Tuttum :)

Girl drawing smiley face on to a wall

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda hemen her ay ufak tefek de olsa bir iki parça kıyafet aldığımı fark ettim.

Bunun gerçekten abartılı bir tüketme alışkanlığı olduğunu ve sürekli bir şeyler alma isteğimi artırdığını düşündüm.

Ardından “Neyim eksik?” sorusunu sordum kendime ve bir sene boyunca kıyafet alışverişi yapmazsam çıplak kalmayacağım kanısına vardım.

Durumu eşime söylediğimde önce güldü sonra sen bilirsin dedi, sende katıl bana deyince “Yok ben almayayım.” dedi hemen her kadının söyleyeceği gibi.

Bu bir sene boyunca verdiğim sözü tutmanın mutluluğunu yaşıyorum. Çorap, iç çamaşırı gibi ihtiyaçlarımın dışında hiçbir kıyafet almadım kendime, hatta bana hediye kıyafet almaya niyetlenen annem ve eşimi de sürekli püskürttüm.

Çıplak mı kaldım? Yırtık pırtık kıyafetlerle mi gezdim?

Elbette çıplak kalmadım, yırtık pırtık kıyafetlerle de gezmedim sadece daha dikkatli giyinmeye başladım, elimdekilerin daha çok kıymetini bildim. Eşsiz kombinler yapma derdinden sıyrıldım, yani ayakkabım kıyafetime uymasa bile bunu umursamadım, bana büyük gelen montumu da insanların “Bunu neden giyiyorsun? sorularına rağmen giymeye deva ettim. 🙂

Nihayetinde hem madden hem de manen kendimce kendimi tatmin eden bir dirayet gösterdim. Özellikle online alışveriş sitelerine göz atmanın alışveriş tutkumu körüklediğini fark ettim ve bu süreçte neredeyse hiç bu sitelere girip şöylesine bile bakmadım. Eşimin ihtiyacı olmasa da indirimde olan ürünü alma huyundan bana geçen davranışları da engellemek ayrı bir güzellik kattı eylemime.

Dün ilk defa kıyafet aldım. O da kız kardeşimin düğünü için takım elbise ve bir mont 🙂 . Yani aslında yine ihtiyacım olsan bir şeyi almış oldum ama bir senelik orucu da sonlandırmış oldum.

Bizleri deli gibi tüketmeye yönelten sisteme rağmen bir şekilde bunu uygulamak eğlenceliydi. Artık geriye bu uygulamayı genele yaymak, en azından ihtiyaç bazlı tüketme alışkanlığını sürdürmek bir diğer hedefim oldu. Bakalım bundan sonra nasıl olacak 🙂

Sizlere de tavsiye ederim bu orucu 🙂

2 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir