Buzdolabının Motoru Neden Bozulur?

buzdolabi-motor-arizasiGeçtiğimiz hafta buzdolabından ara ara “tık” diye bir ses geldiğini duyduk.

İlk 1-2 gün çok umursamadık ama sonra bir gece yatarken dolabın buzluğuna baktığımda buzların çözülmüş olduğunu gördüm.

Hemen Arçelik’in 444 0 888 numarasını aradım ve bana önce ıslak bir bezle dolap kapaklarının lastiklerini silmemi ve buzdolabını 3-4 saat açmamak gerektiği, eğer sorun geçmezse de nöbetçi teknik servis göndereceklerini söylediler.

Bende denileni yaptım ve 3-4 saat sonra baktığımda hiçbir şeyin değişmediğini gördüm. Ardından yeniden arayıp teknik servise yönlendirildim ve randevu verildi.

Ne yazık ki bu randevu sonunda nöbetçi teknik servis diye bir şey olmadığını öğrenmem acı verdi ve ertesi güne ancak teknik servis gönderildi.

Neyse teknik servis elemanı baktığında motorun iflas ettiğini söyledi. Zaten telefonda kendisine durumu anlattığımda da o “tık” sesinin motorun fanı işleve sokamadığının göstergesi olabileceğini söylemişti.

Geldiğinde de bunu onayladı.

Ben buzdolabının motorunun neden bozulduğunu sorunca “Buzdolabının facı yerdeki tozları şeker ve motor bölümünün için tozla dolar, içindeki rezidans tozla dolar ve bunlar motorun arızalanmasına yol açar.” şeklinde bir cevap aldım.

Arçelikten buzdolabını aldığımda böyle bir bilgi verilmemişti ne yazık ki, hatta buzdolabını kurmaya gelen elemanlar bile hiçbir şey söylemediler.

Keşke söyleseydiler de bende en azından ayda bir buzdolabının arkasını daha detaylı temizleseydim ve 390 TL’lik bir buzdolabı motor yenileme ücreti ile karşılaşmış olmasaydım.

Yani size kısaca belirtmek isteyeceklerim şunlar ;

  • Ayda bir buzdolabının altını, arkasını detaylıca süpürün. Hatta elinizden geliyorsa buzdolabının motor kısmındaki plakayı söküp orayı da süpürün,
  • Buzdolabınızdan 5-10 dakikada bir “tık” sesi geliyor ve buzdolabında ısınma, buzların erimesi gibi durumlar gözleniyorsa hemen teknik servisi arayın ama 444 0 888’i değil size en yakın teknik servisi arayın çünkü 444 0 888 saçma yönlendirmelerinden ötürü 1-2 gün uzadı işim,
  • 400-500 TL civarında bir para saklayın köşede 🙂

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir