Dağın Öte Yüzü – Yaşar Kemal

Bir Yaşar Kemal üçlemesi ile sizlerleyim.

Dağın Öte Yüzü altında Ortadirek , Yer Demir Gök Bakır ve Ölmez Otu kitaplarının bize katacağı çok güzel deneyimler var.

Yalak Köylülerinin hayat mücadelesinden bir kısmı bize sunan üçlemenin ilki olan Ortadirek bizlere köylülerin köylerinden Çukuroava’ya gitme süreçlerini anlatıyor. Elbette bu öyle alelade bir göç değil. Uzun Ali, anası Meryemce, eşi ve çocukları, muhtar, Koca Halil ve Taşbaşoğlu başta olmak üzere bir köyün serüveni.

İlk kitap olan Ortadirek bizlere köylülerin bu yolculuğunda Ali , Taşbaşoğlu gibi köy halkından insanların muhtara karşı haklarını arama çabalarını anlatarak başlıyor ve Ali’nin yolculukta annesi Meryemce ile yaşadığı zorlukları anlatıyor.

İkinci kitap Yer Demir Gök Bakır ise Çukurova’dan dönen köylülerin hayatta kalmak için verdikleri mücadelede neler yaşadığını psikolojik ve sosyolojik açıdan nasıl gelgitlere girdiklerini anlatıyor. Elbette pek çok detay ile.

Üçüncü kitap Ölmez Otu ise köylülerimizin yeniden Çukurova’ya gelmeleri ile yaşadığı zorluklarla karşımıza geliyor. Elbette burada 2.kitap olan Yer Demir Gök Bakır’da yaşanan olayların yansıması çok önemli.

Genel olarak kitap Menderek döneminde ülkenin çiftçilerinin muhtarlar ve ağalar kontrolünde nasıl bir yaşam çekmeye zorlandığı o küçük ve sevimli dünyalarında nasıl kaoslar yaşamak zorunda kaldıklarını, bir ermişin/dervişin nasıl türeyebileceğini çok güzel anlatıyor.

Bir Yaşar Kemal üçlemesi olan Dağın Öte Yüzü mutlaka okunması gereken kitaplardan. Kitabı okurken ilk kitap biraz sıksa da ikinci kitapta daha çok bağlılık oluyor ve üçüncü kitapta iyice kendinizi kaptırıyorsunuz.

Şimdiden iyi okumalar…

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir