e okul kitap girişi önerim

Malum öğretmenlerin e okul sisteminde dert yandıkları en büyük ayrıntı öğrencilerin okudukları kitapları tek tek Kitap Kategorisi, Kitap Adı, Yaş Grubu ve Sayfa sayısı olarak girmektir. Bir öğrencinin minimum 5 kitap okuduğu 40 kişilik bir sınıfta bir dönem için bir öğretmen e okul okuduğu kitaplar bölümüne 200-250 arası kitabı tek tek girmelidir. Taktir edersiniz ki bu hem öğretmen için çok zor bir iştir hemde e okul sunucularını çok yoran bir iştir. Düşünsenize belki de aynı anda binlerce öğretmen tek tek kitap girişi yapıyor ve sistem bunu kaldırmaya çalışıyor. Bu yüklenme sonucunda da e okul zaman zaman servis dışı oluyor. Bu e okul kitap girişini değiştirmek lazım; ama nasıl?

Aslında piyasada e okul hızlı kitap girişi programları var; ama ben hiç birini kullanmadım hatta bilgisayarıma kurmadım bile. Çünkü bence bu sistem e okul sistemiyle doğrudan bağlantı kurduğu, öğretmenler e okul kullanıcı adlarını ve şifrelerini bu sistemine işlettiği için risk teşkil ediyor olabilir. O e okul hızlı kitap girişi sisteminin nasıl işlediğini de bilmiyorum; ama bence e okul yönetici modülüne şöyle bir uygulama yapılabilir :

– Öğretmenlere “Sınıf Kitaplığım” adında bir sekme açılır ve öğretmen sınıfındaki bütün kitapları bu sayfaya girer,
– Bu sayfa “Okunan Kitaplar” bölümü ile ilişkilendirilir,
– Öğretmen “Okunan Kitaplar” bölümüne girer, öğrencisinin numarasını yazar ve arattırır,
–  Öğretmenin karşına öğrencisi ve hemen altında da “Sınıf Kitaplığım” listesi çıkar, öğretmen buradan o öğrencinin okuduğu kitapları tek tek işaretleyerek kaydeder.

İşte hepsi bu kadar. Bence bu sistem olsa hem öğretmenlerin işi çok kolay olur, hemde e okul sistemi biraz daha rahatlar.

Hadi bakalım bekleyip görelim, böyle bir çalışma olacak mı? 🙂

1 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir