Elektroy Nedir? Sizce Almalı Mıyım?

Elektroy Nedir? Sizce Almalı Mıyım?

elektroy nedirGeçen sene velilerim başka velilerden duyarak sınıfmızda kullanmamızı istemeleri üzerine elektroyla tanıştık. Ardından üç velimiz başka bir sınıftan üç veli ile konuşarak iki sınıfa bir elektroy bağışladılar.

Ardından elektroyu kullanmaya başladık. Elektroy sorumlusu İlker Bey geldi ve sistemi bilgisayarıma kurdu, her öğrencinin kumandasını verdi. Sistemi bana öğretti ve gitti.

Zaten sistemin kullanması çok basitti, hemen kullanmaya başladık.

İlk başlarda öğrenciler kumandayı kullanmakta zorlandı. Yani en azından 1-2 testte diyelim; ama ardından olayı kavradılar ve hiç sıkıntı yaşamadılar.

Peki neler kattı bize elektory?

  • Okuma ve anlama hızımız gelişti.
  • Sistemde hazır yüklü testler ile fotokopiydi, yaprak testti derdinden kurtulduk.
  • Otomatik değerlendirme sistemi ile sınav biter bitmez başarımızı görmeye başladık.
  • Farklı soru çeşitleri ile yeni konular öğrenmeye yöneldik.
  • Sınavların teknoloji ile birleşmesinden kaynaklanan ortamla çocuklar daha çok test çözme moduna girdiler.
  • Bizim velilerimiz tarafından çok kullanılmasa da veliler online olarak çocuklarının çözdüğü testler, doğrularını yanlışlarını, başarı sıralarını, yanlış yaptıkları soruların neler olduğunu görmeye ve çocuklarına destek olmaya başladılar.
  • Ödev kontrolü sistemi ile eve verdiğimiz test ödevlerini yine çok kısa sürede değerlendirme fırsatı yakaladık.
  • Sınav oluştur bölümünden basit bir şekilde kendi sınavlarımızı oluşturarak yine fotokopi ve çıktı derdinden kurtulduk.

Yani kısacası bizlere akademik yönden çok şey kattı elektroy.

Elektroy Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi elektroy Elektronik Oylama sistemidir. Yani her öğrencinin elektronik sistemde kendi kumandası ile test çözdüğü ve anında değerlendirildiği bir sistemdir.

Elektroy öğretmenliğin en çok zaman çalan kısmı olan ölçme-değerlendirmeyi kolaylaştıran, öğretmene, öğrenciye ve veliye daha çok vakit kazandıran bir sistemdir.

Sizce Elektroy Almalı Mıyım?

Ben elektroy kullanımında ikinci senesinde olan bir öğretmenim ve her meslektaşıma elektroy sistemini almasını önerebilirim. Elbette elektroy velilere ek bir maliyet getirmektedir; ancak zaten veliler öğrencilerinin yararına olan bu sistemi öğretmen ısrar etmese bile kullanmak istemeye yanaşmaktadırlar.

Bugün akıllı tahtalara da rahatlıkla da kurulabilen elektroy ile akademik başarıları daha da artırabilirsiniz.

Elbette elektroya alternatik olarak Milli Eğitim Bakanlığı EBA üzerinden bir sistem üretse ve öğrencilere dağıtacağı tabletler ile elektroyun yaptığı işlemi yapsa daha maliyetsiz ve daha güzel olur ancak şimdilik sanırım en iyi elektroy. 🙂

Elektroy Hangi İllerde Var?

Elektroy Bursa’ya ait bir firma olan sekizdesekizin bir ürünüdür. Yani Bursa’dan Türkiye’ye açılan Elektroy şu anda talep edilen hemen her şehre ulaşmaktadır.

Doğan
Şahsen bizzat bu blogun yazan kişisi.


Yorum yok

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlginizi çekebilir...