Eyeshield 21 Nasıl Bir Anime?

Spor animleri serisinden devam ediyoruz.

Yine anime severlerin efsanelerine eklediği bir spor animesi olan Eyeshield 21 ile sizlerleyim.

2005 yılında yayınlanmaya başlamış olan Eyeshield 21 2008 senesinde finalbölümü olan 145. bölümü ile son bulmuş. Mangasının hala devam ettiğini duydum ancak manga meraklısı olmadığım için hiç incelemedim.

Eyeshield 21 spor animeleri içinde yer alan bir Amerikan Futbolu animesi.

Kahramanlarımız (kahramanlarımız diyorum çünkü ana karakter Sena kadar diğer kahramanlarda çok ama çok değerli) Deimon Lisesine başlayan Sena’nın Hiruma’nın seçimiyle Amerikan Futbol takımına girmesi ile bir araya geliyorlar ve Deimon Devil Bats takımı kısa sürede kuruluyor.

Kobayakawa Sena’nın ışık hızında koşma yeteneği ile her zaman misafir sporcular ile mücadele eden Deimon Devil Bats Amerikan Futbolu takımı bu sefer ana kadrosunu oluşturuyor. Elbette bu oluşumda takımın beyni Youichi Hiruma’nın şeytani fikirlerinin payı da çok büyük.

Genel hatlarıyla bizlere Amerikan Futbolunu öğreten bir spor animesi hatta her bölüm arasında Amerikan Futbol kurallarından yada ipuçlarından kısa anekdotlar yer alıyor.

İzlemeye ilk başladığınızda “Böyle takım mı olur, spora böyle başlamamı olur, bu ne saçmalık” gibi triplere girebilirsiniz ancak anime ilerledikçe sizi içine alacak ve genel anlamda bazı bölgelerde Amerikan Futboluna başlama yaşının ileri yaşlar olduğunu düşününce garipsenmeyecek bir durum ortaya çıkıyor.

Sena’nın, Monta’nın, Hiruma’nın, Kurita’nın, Ha ha kardeşlerin, Komusubi’nin hayatları başta olmak üzere en ince detaylarına kadar inen anime aslında onların patlama noktalarına nasıl geldiklerini çok güzel gözler önüne seriyor.

Her zaman olduğu gibi ön plana çıkan değerler ise “arkadaşlık, yardımlaşma, dayanışma, mücadele, çalışma, aklını kullanma, rakibe saygı, rakiple birlikte gelişme” gibi harika öğretilerden oluşmuş.

Çok güçlü takımlar var animede ve her takımda çok güçlü karakterler yer alıyor. Onlarında hayatlarına değinilen anime birlikteliği de çok güzel sunuyor.

İzlediğim spor animeleri arasında mutlaka izlenmesi gerekenler listesine eklediğim bir anime oldu Eyeshield 21 animesi.

Eğer sizde spor animesi seviyorsanız mutlaka Eyeshield 21’i izleyin.

Bu arada animenin sonu daha net bağlanabilirdi ama sanırım mangaya yönlendirme yapmaya çalışmışlar.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir