Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Bir beyin ve bir beden düşünün, hayatta kalmak için birbirine hem maddi hemde manevi yönden bağlanmış iki farklı insan, George Milton ve Lennie Small.

Hayatlarını çiftçilik yaparak geçire bu iki arkadaş çalıştıkları çiftliklerde Lennie’nin yarattığı karmaşalardan ötürü uzun süre barınamamaktadırlar ve para biriktirmek için çiftlik çiftlik dolaşmaktadırlar.

George, Lennie’nin teyzesine verdiği söz yüzünden onu terk etmemektedir ve zaman geçtikçe de hiç şüphesiz ki içinde Lennie karşı bir bağlılık gelişmektedir.

Lennie büyük bedeninin yanında kıt aklıyla dikkat çekmektedir. Verilen fiziki işleri George’nin talimatlarıyla eksiksiz olarak yapmakta hatta 2-3 adamın yapacağı işi tek başına yapabilmektedir. Ancak onu diğer insanlardan ayıran çocuksu düşünce sistemi ilerlemiş yaşından ötürü ona zorluklar çıkarmaktadır. Hayatta en sevdiği şey ise hayvanları öldüresiye sevmektir. Bu da onun başına büyük sorunlar açmaktadır.

George ve Lennie sorun yaşadıkları son çiftlikten kaçtıktan sonra Kaliforniya’daki çiftlikte güzel bir işe girerler ve çiftlikte para biriktirip en büyük hayalleri olan kendi çiftliklerini kurma düşüncesi ile çalışmaya başlarlar.

Çiftlikteki farklı karakterlerinde etkisiyle hayatları yine bir çıkmaza girecektir çünkü Lennie dizginlenmesi, anlaşılması zor bir adamdır. Belki de Lennie zor değildir de yanındaki insanlar çok büyümüştür ve onu anlamamaktadır.

Çiftlikte kurdukları ilişkilerle hayallerine ulaşmaya çalışan ikilimiz dostluğun, fedakarlığın ne demek olduğunu bizlere gösteriyorlar. Lennie’nin kendi çiftliğinde tavşanlarını okşama arzusu ile yanıp tutuşması nelere mal oluyor okurken hiç sıkılmadan anlayacaksınız.

George’nin ise Lennie için en zor kararları alması, yapılmayacakları yapması, onu bir arkadaştan öte nasıl özümsediğini, onun acı çekmesini engellemek için aldığı büyük fedakarlıkları göreceksiniz.

Amerika’da orta öğretimde zorunlu olarak okutulan kitaplardan biri olan Fareler ve İnsanlar’ı herkesin okumasını tavsiye ederim.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir