Free! Nasıl Bir Anime?

Spor animeleri serisinden yola devam.

Bu sefer bir yüzme animesi olan ve çoktan efsane spor animeleri listesine girmiş bir anime olan Free! ile baş başayız.

Free! Iwatobi ilkokuluna, Iwatobi ortaokuluna ve Iwatobi lisesine giden Haruka Nanese ve arkadaşlarının yüzme tutukusunu anlatan bir spor animesi.

Makoto Tachibana ile çocukluk arkadaşı olan Haruka onunla birlikte ilkokuldan başlayarak yüzme kulüplerine dahil olmuştur.

Aslında Haruka yüzmeyi sadece zevk için yapmaktadır ve sadece serbest stilde yani Free! olarak yüzmeyi sevmektedir.

Arkadaşlarının da etkisi ile relay yani takım yüze yarışına girer. İstemeyerek de olsa.

Ancak dörtlü ekibin (Haruka, Makoto, Rin ve Nagisa) oluşturduğu sinerji ile ilkokulda dörtlü yarışlardan büyük zevk alır çünkü farklı bir bakış açısı katmıştır o yarış ona.

İlkokul biterken Rin’in Avustralya’ya yüzme eğitimi için gitmesi Haruka’yı yeniden yıkar ve artık takım yarışlarında yüzmek istemez.

Ortaokul yılları da bu takıntıyla başlar, ki ortaokul yıllarını 2 sezonluk serinin ardından yayınlanan 110 dakikalık filmde izliyoruz, ancak yine arkadaşlığın ağır basmayı seriyi tatlı bir sona bağlar.

Bir spor animesi de olsa Free’ bizlere daha çok arkadaşlık bağlarının önemini vurgulayan sosyal açıdan önemli bir anime, duygusal ögeleri içinde çokça bulunduruyor.

Pek çok sporsal öğretilerle dolu animelerden farklı olarak bizlere yüzme teknikleri filan sunmuyor ama kısa süreli yarışlarla sporsal heyecanı da bizlere aşılıyor.

Sıkılmadan izlenebilecek içinde çokça eğlenceli sahnelerin olduğu Free! animesini önermekten mutluluk duyarım.

Dediğim gibi anime 2 sezondan ve 1 filmden oluşuyor. Sezonlar 12-13 bölümlük ve kendi içlerinde 5 dakikalık kısa filmlerde olabiliyor. 1 saatlik film olan ise Haruka ile Makoto’nun ortaokula başladıklarında yaşadıkları kısa bir anıyı uzun uzadıya anlatıyor ve biraz bayık geçiyor. 🙂

Şimdiden iyi seyirler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir