Katalog ve Broşür Arasındaki Fark Nedir?

Her şirket, firma, kurum ya da kuruluş kendini, yaptığı işleri ürettiği ürünleri diğer insanlara ve diğer firmalara tanıtmak ister. Bunun içinde matbaalara ihtiyacı vardır. Çünkü matbaalar bu firmaların, kurumların ya da kuruluşların tanıtımlarını tasarlayabilecek yegane üreticilerdir.

Matbaaları takvimden ajandaya, kitaptan dergilere kadar çok geniş yelpazede çalışmalar yaparlar. Çünkü onların işi beyaz kağıt sayfalarını insanların isteklerine göre ilgi çekici bir şekilde doldurmak ve algı yaratmaktır.

Önceleri sadece kitap basımı için kullanılan matbaalar artık günümüzde dediğimiz gibi takvim, ajanda, katalog ve broşür gibi ürünlerin basımları içinde sıkça kullanılmaktadır.

Küçük esnaftan büyük tüccarlara kadar her ticaret erbabı da matbaalarla çalışmaktadır çünkü her sene kendi tanıtımlarını yaptırmaları gereken ürünlere ihtiyaçları vardır. Kartvizitlerini tasarlatmaktan kendi firmalarını tanıtmaya kadar hatta ürettikleri ürünlerin özelliklerini müşteriye ulaştırmak zorundadırlar.

Kendini tanıtmak isteyen firmaların kafalarına takılan en büyük sorulardan biride acaba ben broşür mü bastırmalıyım yoksa katalog mu bastırmalıyım olmaktadır. Çünkü pek çok kişi ya da firma katalog ile broşür arasındaki farkı bilmemektedir.

Sizlere katalog ile broşür arasındaki farkı kısaca anlatmak isteriz. Çünkü ancak bu ayrımı anladığımız zaman matbaacımızdan doğru hizmeti alabiliriz.

Broşür ; kişileri, kurumları, kuruluşları veya ürünler hakkında detaylı anlatımı olan, özelliklerini ön plana çıkartan, açıklayıcı bilgilendirici, tanıtıcı nitelikteki basılı materyallerdir. Broşürler çok fazla sayfadan oluşmazlar. Tanıtımları kısa ve özgür üç beş sayfalık basımları daha fazla kullanılmaktadır.broşür

Katalog ; Firmaların, kişilerin, kurum vb. kuruluşların yayınlarını, ürettikleri malları, eşyaları tanıtan, gösteren liste veya kitap, fihristlerdir. Kataloglar broşürlere göre daha fazla sayfalı olurlar. Şirketler kendilerini ve daha çokta ürünlerini tanıtmak, anlatmak için kataloglar kullanırlar.katalog

Yani kısaca katalog ile broşür arasındaki fark kullanılan sayfa sayılarının sayısı ve firmanın , ürünün tanıtıma ayrılan kısmın büyüklüğü ile alakalıdır.

Katalog ile broşür arasındaki farkı anladıktan sonra bizlere en doğru hizmeti verebilecek matbaayı da bulmak bizler için önemlidir.

Çünkü matbaacı size ben sana katalog basarım ya da ben sana broşür basarım diyebilir ancak siz bu işe yıllarını vermiş, matbaa makinelerini gelişen teknolojiye göre güncellemiş firmaları seçmelisiniz.

Böyle bir firma olan Elma Matbaa ile iletişime geçmenizi ve kaliteyi hissetmenizi öneririm.

Türkiye’nin dört bir yanına matbaa ürünleri gönderen Elma Matbaa ile iletişime geçmek için TIKLAYINIZ

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir