Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Dünyanın en çok okunan kitaplarından biridir Küçük Prens.

Çocuk kitapları kategorisinde gibi görünse de aslında yetişkinleri de içine çekmekten hiç çekinmez.

Çocukluğunda yetişkinler tarafından bir türlü anlaşılmayıp zorla yetişkin hale getirilen bir pilotumuz Sahra Çölünden geçerken çölde mahsur kalır ve uçağını tamir etmek için bir savaşa girişir.

Bu sırada da Küçük Prens yanı başında beliriverir ve onunla koyu bir sohbet alır başını gider.

Küçük Prens pilot arkadaşıyla konuşurken ona kendi gezegenini, kendi gezegeninden neden ayrıldığını, dünyaya gelene kadar gezdiği gezegenleri ve bu gezegenlerde karşılaştığı kişileri ve bu kişilerin kişilik özelliklerini anlatır.

Pilot onunla konuşurken zaman zaman kendi içindeki çocuğu öldüren yetişkinler gibi davranmaktan kendini alamaz ancak bundan da çok pişman olur.

Küçük Prens’in gezdiği gezegenlerdeki kişilerin sahip olduğu özellikler ise bireylerin sahip olduğu dünümüz-günümüz insanlarının temel sorunlarından bazılarını gözler önüne serer.

Küçük Prens’in her gezegenden çıkardığı en büyük ders ise “Büyükler gerçekten çok garipler.” vurgusudur.

Ama gerçekten de çok garibiz, değil mi?

Çocuklara, içindeki çocuğu öldürmeyenlere hitap eden ve temelde içimizdeki çocuğu nasıl korumamız gerektiğine yönelik çok güzel bir eser Küçük Prens.

Bazı paragrafları çok hoş mesajlar içeriyordu. Bunlardan yazılarını paylaşmak istedim :

Daha önce üniversite yıllarında okumuştum yanlış hatırlamıyorsam, bugünde yeniledim okumamı ve iyi ki de yaptım diyorum.

Sizlerde eğer Küçük Prens’i okumamışsanız ya da okumanızın üzerinden çok zaman geçmişse hemen okumaya başlayın derim seve seve.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir