Mustang Filmi İzle’melisiniz

Beş kız kardeş ve bir yaz tatili…

Anne babaları ölmüş beş kız kardeş İnebolu’da babaannelerinin evinde ikamet etmektedirler ve okulların yaz tatiline girmesiyle mahallelinin  dedikoduları da artmaya başlar.

“Konu komşu ne der.” söylemine tapan babaanne ne yazık ki köyde konuşulanları hep doğru sayar ve kızların üzerinde büyük bir baskı kurmaya başlar. Bu baskı kurma işine amcada girince kızların hayatı tamamen kıskaca alınır.

Özgülüklerine düşkün olsalar da aslen ahlaksız davranışlar sergilemeyen kızlar ise gelen baskılar sonucu kendi özgür alanlarını yaratmak için kendilerine yeni kulvarlar açmaya çalışırlar.

Ancak babaanne ve amca baskısı hemen her daim daha öne çıkmaktadır.

Mahalle baskısının, kızların namuslarının dedikodularla nasıl kirletildiğinin, örümcek beyinli düşüncelerin beş kız kardeşin hayatını nasıl mahvettiğini çok güzel anlatan bir film.

Elbette bu filmi “Bizim toplumumuzda böyle şeyler olmaz. Bu bizi kötüleyen bir film.” şeklinde eleştirenler olacaktır ancak bunlar gerçeklikten hiçte uzak düşünceler değildir.

Ayrıca baskıların, engellemelerin, yasakların insanlar üzerinde nasıl bir psikoloji oluşturduğunu da çok güzel gözler önüne seriyor.

İzlenmesi gereken bir film olduğunu düşünerek, sizlere iyi seyirler diliyorum.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir