Nazım Hikmet’le 3,5 Yıl – Orhan Kemal

Bir arkadaşım geçtiğimiz günlerde Orhan Kemal’in Nazım Hikmet’le 3,5 Yıl adlı kitabını verdi. Bende Ağrıdağı Efsanesi‘ni okuduktan sonra okurum demiştim. Kitap bitince de bir solukta okuyuverdim Nazım Hikmet’le 3,5 Yıl kitabını.

Orhan Kemal’in Bursa Cezaevinde kaldığı yıllarda Nazım Hikmet’in de Bursa Cezaevine gelmesi ve ikilinin burada başlayan dostluğu anlatılıyor.

Elbette her şey Orhan Kemal tarafından anlatılıyor.

Okurken insan kendini Orhan Kemal ile Nazım Hikmet’in koğuşunda gibi hissediyor.

O kadar güzel bir anlatım ve o kadar güzel anılar mevcut ki insan hem Orhan Kemal’e hemde Nazım Hikmet’e bağlanıyor.

Orhan Kemal’in “olağanüstü” anlatımı ve Nazım Hikmet’in “olağanüstü İNSAN”lığı ile insan kendi kendine “Vay be hayatta böyle de insanlar da varmış” demekten kendini alamıyor.

Çok uzun olmayan bir kitap Nazım Hikmet’le 3,5 Yıl, anı türünde yazılan bu kitaba Orhan Kemal her yaşantıyı sığdıramadığı bir takım notlarını da zamanında ne yazık ki kaybettiğini belirtiyor ancak aklında kaldıklarıyla aklımıza kazımayı başarıyor o güzel yaşantıları.

Orhan Kemal’in anılarının ardından ise kitabı derleyenler Orhan Kemal’in başka notlarından elde ettikleri bazı notları da eklemişler kitaba. Ayrıca Nazım Hikmet’in Orhan Kemal’e yazdığı mektuplarda eklenmiş. Bunlarda anlatılan anılara ek olarak pek çok değer katıyor kitaba.

Kısacası Orhan Kemal’in hocası Nazım Hikmet’i Orhan Kemal’in dilinden okumak isterseniz mutlaka okumalısınız Nazım Hikmet’le 3,5 Yıl’ı.

Şimdiden iyi okumalar…

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir