Nusr-Et’in Tahrik Edici Yükselişi

Hiç şüphesiz son birkaç yılımızın büyük bölümünde hemen hepimiz Nusr-et’i duymuşuzdur.

Hani son birkaç yılda duymamışsınız da son birkaç haftada mutlaka duydunuz.

Kısaca Nusr-et’i anlatmak gerekirse : kasap, diyebiliriz.

Steakhouse deyince akla ilk gelen isimlerin başında, ülkemizde ve Dubai gibi arap ülkelerinde açtığı dükkanlar ile kar marjını her geçen gün artırıyor.

Kesin olan bir şey varsa işinde başarılı.

Yani en azından 3-4 kişi oturup ortalama 700-800 TL vermekten çekinmiyorsa insanlar bu bir başarıdır.

Beni ilgilendiren genel anlamda pişirdiği etten öte sosyal medyada varoluş şekli olmuştur.

Pek çok sosyal medya kullanıcısı yeni yeni duysa da Nusr-et’i o birkaç yıldır özellikle instagram üzerinden paylaştığı absürt videolar ile ününe ün kattı.

Şu anda dünyanın pek çok ülkesinde pek çok ünlü tarafından da espriyle karışık anılıyor ve organik şekilde reklamı dünyanın dört bir yanına yayılıyor.

Ben en başından beri Nusr-et’in çektiği videoları hep bir strateji olarak görmüştüm. Millet dalga geçse de, yaptıklarını itici bulsa da ya da gülmekten karınlarına ağrılar girse de viral şekilde hemen herkesin içine işlemeyi başardı.

Kendi çektiği videoları kendi yayınlıyor gibi bir durum söz konusu ancak belki de bu adımlarının her birinde bir reklam şirketinin desteği de var olabilir.

Yani eğer işin içinde bir reklam firması yoksa ve organik olarak bu şekilde geliştiyse ekstradan bir artı daha alır. 🙂

Türkiye deyince insanların aklına Atatürk, İstanbul gibi temel taşlar gelirken bugün Nusr-et ya da “saltbae” gelmeye başladı.

Bu sosyal medya gücünü zamanında İnternet Mahir’de ikissyou.org adresi ile yakalamıştı ancak o sadece bedenen işin içinde olduğu için bunu ticarete dökememişti muhtemelen; ama döktüyse de bizim haberimiz olmadı.

Neyse özetle Nusr-et günümüz sosyal medya, medya ayağında çok temiz bir iş yaptı ve milyonlar, milyarlar harcanarak yakalanması dahi zor olan bir algıyı kendine has tarzı ile yakaladı. Şimdi onun için önemli olan nokta İnternet Mahir gibi yerinde sayıp gerilememek daha da ileri gitmek olmalıdır.

Belki de üniversitelerde ders olarak anlatılacak bir hikaye oluşturdu.

Günümüzde de en önemli olan tanıtım şeklinin sosyolojik jargona uygun davranmak olduğunu vurgulamış oldu.

Yolu açık eti mühürlü az pişmiş olsun 🙂

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir