Reign Nasıl Bir Dizi?

“Reign” bir tarihi dizi.

İskoçya Kraliçesi Mary Stuart’ın hayatını ekranlara getiren bir senaryo.

Babasının vefatının ardından henüz 9 aylıkken İskoçya Kraliçesi olmuştur. Babaannesi VIII. Henry’in kardeşi olduğu için aynı zamanda da damarlarında Tudor kanı dolaşmaktadır. Bu sebeple İskoçya Kraliçeliğinin yanı sıra İngiliz Kraliçeliğine de adaydır. Elbette o tahtta oturan Kraliçe I. Elizabeth yaşarken bu olay gerçekleştirelemeyecektir.

Mary henüz 6 yaşındayken Fransa’ya gönderilir ve orada büyür. 17 yaşındayken Fransa Kralı II. François ile evlenir ve Fransa Kraliçesi olur.

Bu kısa tarih bilgisinden sonra kısaca diziye değinelim.

Dizimiz işte tam da bu süreci ekranlara getiriyor. 15-16 yaşlarındayken II. François ile evlenmek üzere Fransa Kraliyet ailesinin yanına gelen Mary’in evlilik sürecinde yaşadığı entrikalar ekranlara yansıyor.

Öyle hayal edilen kraliçe hayatından çok uzakta bir mücadele Mary’i bekliyor ve bu mücadele az sayıdaki dostları ile çok sayıdaki düşmanlarına karşı büyük mücadeleler veriyor.

15. yy.’ın sonu 16. yy.’ın başlarında geçen bu yaşantı bizlere Avrupa’nın siyasi – dini durumunu da yansıtıyor.

Zaten sizlere The Tudors dizisinden bahsetmiştim bu dizi de o tarihlerin devamının İskoçya – Fransa – İngiltere – İspanya – İtalya Kraliyetlerinin durumunu devam ettiriyor.

İskoçyanın dini – siyasi karmaşası , Fransa’nın Kraliyet koltuğunun durumu , İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in durumu , İspanya’nın en güçlü olduğu yılların diğer Avrupa ülkelerine etkileri , İtalya’dan gelen Vatikan baskısının ülkelere yansımaları , Katolik – Protestan çekişmeleri gibi durumlar daha çok entrika ağırlıklı olarak bizlere ulaşıyor.

The Tudors izlendikten sonra izlenince tarihsel açıdan daha etkili olabilecek bir dizi ancak bana The Tudors’un verdiği tadı vermedi. Nedense bana aşırı dramatize edilmiş, salt entrika üzerine bir dizi gibi geldi. Ancak elbette izlenmesi gereken bir dizi, bunu da atlamak istemem.

Ufak sahneler bende hoş bir tat bıraktı ;

  • Medici Hanedanlığının Avrupa’ya etkisi,
  • Bourbon Hanedanlığının Avrupa’ya etkisi (dizide Bourbonları üzerinde aşırı durulmasa da hanedanlığın geçmişi okununca kafanızda ışıklar yanıyor)
  • Din adamlarının siyaset üzerindeki büyük etkisi,
  • Avrupa’da kadının yeri. Kraliçe bile olsa kadının ne kadar vasıfsız görüldüğü,
  • Vikingler’in Avrupa’ya bıraktığı izler,
  • Eduardo Galeano’nın Ateş Anıları-1 kitabını okurken I. Elizabeth’in İngiliz korsan John Hawkins’in durumunu anlatan sayfayı okuduktan sonra aynı akşam dizide o konunun işlendiğini (üstün körü de olsa) görmek hoş oldu 🙂 Ayrıca bu kısa sahneden İngiltere’nin nasıl zenginliğe yelken açtığını da çıkarımda bulunabiliriz.

Kısaca 4 sezon süren bu bir tarihi diziyi izlemenizi öneririm; ancak asla bir Vikings , The Tudors , Rome tadı olmayacağınızı da belirtmeden geçemeyeceğim. 🙂

İyi seyirler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir