Rome (Roma) Dizisi İzle’nir

Bundan yıllar önce r10 üzerinden bir arkadaş dizileri vcd’ye kaydedip satıyordu ve bende o zaman Lost başta olmak üzere 3-4 tane dizi satın almıştım kendisinden.

Bunlardan biri de Rome’du; ama izlememiştim hatta ilerleyen süreçte de vcd’leri de kaybetmiştim.

Bu sıralar tarihi dizileri izlemeye sardık diyebiliriz. Bunun devamında da Rome izlememiz gereken bir dizi diye düşündük ve hemen izlemeye başladık.

2005-2007 yılları arasında yayınlanan Rome dizisi Roma’nın Sezar dönemini ve onun ölümünden sonra devam eden bir süreci bizlere yansıtıyor.

Dizi daha çok Yüzbaşı Lucius Vorenus ile asker Titus Pullo’nun hayatının Sezar dönemindeki yansımalarını bizlere sunuyor desek yanlış demiş olmayız.

Dizinin senaryosu Sezar’ın Galyalılarla savaşından sonra Roma parlamentosunun Sezar’ın tutumlarını doğru bulmaması, onu Tiran kabul etmesi üzerine Sezar’ın Roma üzerine askerlerini sürmesi ve bunun neticesinde gerçekleşen koltuk kavgası üzerine yoğunlaşıyor.

Dizi de Aristokratların cumhuriyete etkisi en net şekilde görebiliyoruz, ayrıca askerlerin gücünün ne kadar uç noktalarda olduğunu da hissedebiliyoruz.

Sezar’a düzenlenen komplo, üst konumlardaki kadınların devlet yönetime etkileri, entrikalar derken sürükleyici bir diziyi bizlere sunuyor.

Dizi 22 bölümde çok uzun bir süreyi içerdiği için çok hızlı ilerliyor. Roma, Galya, Mısır ve Roma imparatorluğunun içine aldığı diğer bölgelerdeki gelişmelerle birlikte hızlı bir şekilde ilerliyor.

Tarihi kaynakları okuduğunuzda karşınıza çıkan bilgilerin çoğunu doğrulayan bir çizgide ilerleyen bir dizi.

İzlerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konu ise “cinsellik”.

Çünkü dizide çok büyük oranda cinsellik ön planda, çıplaklık ve sevişme sahneleri bir kenara ensest ilişkiler, eş cinsel ilişkiler yer alıyor.

Savaş sahnelerinin çok yer almadığı dizi her şeye rağmen tarihi gözlerimizin önüne seriyor.

Eğer tarihi dizileri seviyorsanız kaçırmamanız gereken bir dizi Rome.

Şimdiden iyi seyirler.

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir