“Sil Baştan” Filmi İzle’nir

2-3 gündür beni hüsrana uğratan filmlerle cebelleştikten sonra kurim Mahmut’un önerisi üzerine baş rollerinde Jim Carrey ve Kate Winslate’in oynadığı orjinal adı “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” olan Sil Baştan filmini izledim. Film çok güzel başlıyor. Resmen insan kendini buluyor. Bir iş gününden kaçarak kendini başka bir yerlere atmak ve kaderin cilvesine kendini bırakmak… Ardından film garipleşiyor. Hani bir ilişkiden çıkınca msn’de iletimize “Silgi var mı?” yazarız ya işte o hesap. Sevgililerde başlıyor beyinlerinden birbirlerine sildirmeye. Önce kızımız sildiriyor beyninden erkeği sonra da bunu öğrenen erkeğimiz başlıyor sildirmeye; ama sıradan bir sildirme olmuyor onun ki.

Bu beyinden anıları sildirme süreci filmi bana göre sıksa da süper bir finalle bitiyor film.

Her şey bir kenara Jim Carrey’in ve Kate Winslate’in oyunculukları çok güzel. Filmin beyindeki anıları silmeye yönelik kısmı  gerçek hayattan kopuk;  ama arzu edilebilir bir tür.

Sonunda ise kaderken kaçılamayacağının, silmeye kalktığınız şeylerin gün gelip kapınızı çalacağı tatlı bir şekilde anlatılıyor.

Son sahnelerde filmin nasıl biteceği, nasıl bitmesi gerektiğiyle ilgili anlık olarak 3-5 yorum yapıyorsunuz ve o an ki düşünceleriniz sürekli yön değiştiriyor.

Ama film bittiğinde yüzünüzde bir tebessüm kalıyor.

Bu tebessümü yaşamak istiyorsanız 10 üzerinden 7,8 verdiğim “Sil Baştan” filmini izlemenizi tavsiye ederim.

Film bir kenara konuya eğilelim biraz. Beyinden kötü anıları sildirmek. Bu işlemi daha önce Dollhouse dizisinde de görmüştük. Beyinle oynayarak silme, beyne yeni şeyler yükleme vs vs… Nasıl olurdu acaba? Gerçekten ister miyiz kötü anıları sildirmeyi?

Anlık düşününce evet deriz bence. Ama eğri oturup doğru düşünmeye çalışınca o kötü anıların, kırgınlıkların, hataların bizi olgunlaştırdığını bizim hayatımıza yeni değerler kattığını da göz ardı edemeyiz. O yüzden kalsın kötü anılar beynimizde, silgiye gerek yok. 😉

Geçmişten ders alarak sil baştan başlamak en doğrusu olur her halde… Her zaman ders çıkarmak ve hataları en aza indirgemek… Ne demiş Şebnem Ferah :

6 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir