Suriyeli Öğrencilere Türkçe Eğitimi Kursu (İlkokul İçin)

suriyeli öğrenciler türkçe kursuMerhabalar değerli öğretmen arkadaşlarım.

Geçtiğimiz yıl boyunca okulumda Halk Eğitim destekli Suriyeli Öğrencilere Türkçe ve Uyum Kursu açtım ve çalışmalarım sonucunda ben oluşan deneyimleri sizlerle paylaşmak istedim.

Elbette deneyimlerimin, gözlemlerimin yüzde yüz doğru olması beklenemez ancak benim hatalarımdan, benim katkılarımdan, benim çalışmalarımdan yola çıkarak sizler daha verimli bir kurs süreci yaşayabilirsiniz umuduyla bu yazıyı yazıyorum. Umarım işinize yarar diyerek madde madde (maddeler karışık olabilir) düşüncelerimi listeliyorum;

  • Öncelikle bu bizim elimizde değil ancak Suriyeli öğrencilere Türkçe öğretimi dersini verecek öğretmenin Arapça bilmesi çok ama çok verimli olur. Bu bağlamda iki dil bilen öğretmen öğrencileri daha aktif kılabilir.
  • Seviye sınıfları çok önemli. Benim kursumda hiç ama hiç Türkçe bilmeyen çocukla gayet iyi şekilde Türkçe konuşan çocuklar aynı sınıftaydı. Bu öğretmen için büyük avantaj çünkü Türkçe bilen öğrenciler diğer çocuklara yardımcı olabiliyor ancak kendileri bu süreçte sıkıla biliyorlar. Bu durumda Türkçesi iyi olan çocukları sıkmamak, onların gönüllerini hoş tutmak çok önemli.
  • Çocukların yaş grupları da çok önemli çünkü okullar Suriyeli çocukları okullara alırken ne yazık ki yaş gruplarına o kadar dikkat etmiyorlar bunun sonucunda da 7 yaşındaki bir çocukla 11 yaşındaki bir çocuk aynı sınıfta olabiliyor ve bu dengeyi kurmak öğretmenin işini zorlaştırıyor. Okul idaresinin bu dağılımı okul başında sağlıklı bir şekilde yapması çok önemli.
  • Çocuklarda üst düzey beceriler gerçekleştirmeleri ve çok iyi Türkçe konuşmalarını beklememek gerekiyor. İlk amacın okulda, sokakta, markette, pazarda, hastanede vb. ihtiyaçlarını giderecek derecede kelime dağarcığı oluşturmak ve cümle kurma (3-5 kelimelik cümleler) becerilerini geliştirmek olduğunu unutmamak gerekiyor.
  • Bu kursta yaşanan en büyük sıkıntılardan biri plan, öğrenci çalışma kitabı ve ek kaynakları sıkıntısı. Ancak bunu aşmak çok zor değil. Çünkü az önce dediğim gibi çok zor kazanımlara gerek yok günlük hayatta kullanılabilecek kazanımlar işimizi kolaylaştıracaktır. Genel olarak mesleklerin tanıtımı, meyve, sebze, hayvan isimleri, kurumların isimleri ve ne işe yaradıkları, görev belirten kelimeler/cümleler, renkler, sayılar, et ve süt ürünleri gibi nesnelerin isimlerini öğretmek öğrenciler açısından ilk aşamada yeterli olacaktır. Elbette bunları görsellerle desteklemek ve bunları projeksiyon, akıllı tahta gibi eğitim araçları ile öğrencilere göstermek çok verimli olacaktır. Bu bağlamda hazırlamış olduğum bazı görselleri BURAYA tıklayarak indirebilirsiniz. Ayrıca elimdeki iki döneme ait farklı farklı yıllık planları da BURAYA tıklayarak indirebilirsiniz ancak kendinize göre düzenlemeler yapmayı unutmayın. Böylece elinizde güzel bir Suriyeli öğrenciler kursu yıllık planı olacaktır.
  • Suriyeli öğrencilerin disiplin sorunları gerçekten çok büyük. Kendi sınıfımda olan Suriyeli bir öğrencimin bir sene boyunca davranışlarını izlediğimde gerçekten çok pasif bir çocuktu, bir sonraki sene başka bir sınıfa gitti ve sınıfın öğretmeninden aldığım bilgi bu pasifliğin aynı yönde devam ettiğiydi ancak sadece Suriyeli öğrencilerden oluşan kurs sınıfıma gelen bu öğrenci akıl almaz derecede hareketlendi, davranışları değişti ve haylazlaştı. Kendi sınıfına gittiğinde yine pasifliği devam etti. Yani kısaca hemen her Suriyeli öğrencide gözlenen bu davranışları Suriyeli öğrenciler kursunun performansını etkiliyor çünkü iletişim sorununun yanına birde yaramazlık eklenince sınıf kontrolü zorlaşıyor. Türkçe bilen öğrencilerin söylediklerine göre Suriye’de eğitimde okkalı bir dayak sistemi mevcutmuş bizde bu durum ortadan kalkınca da çocukların bir disiplinsizlik rüzgarına kapılmaları da güç olmuyor. Bunun dengesini kurmak ise sadece kurs öğretmenine kalıyor.
  • Öğrencileri elde tutmak zor çünkü Suriyeli öğrencileri cemaat ve tarikatların merdiven altı okullarına çektiklerini çokça öğrencilerden duyuyorsunuz bu da sizi üzüyor çünkü okul idaresine ilettiğiniz bu durumlar net bir çözüm bulamıyor. Bu gibi durumların üst mercilerce kökten çözülmesi kursun motivasyonunu da artıracaktır çünkü emek harcadığınız bir çocuk birden okuldan gidip bir daha geri gelmeyebiliyor. 🙁

Bu maddeler neticesinde söyleyebileceğim en önemli şey bol tekrarın, öğrencileri konuşturmanın, meslekleri öğretirken o meslek hakkında konuşmanın ve çocukları konuşturmanın aynı şekilde diğer kazanımlarda da bol bol örneklerle konuşturmalar yapmanın yararının olacağıdır.

Özellikle 2.dönem yıllık planına baktığınızda ses öğretimini göreceksiniz ancak bu Türkçe bilen öğrencilerde bir iyi oturmuyor ancak vermekte hafta var çünkü çocukların yazma stilleri çok farklı ve en azından kasların bu yönde gelişmesini sağlamak seslerle ilgili görseller kullanarak pekiştirmeler yapmak çok önemli. Örneğin “s” sesini verirken “simit” görselinden yararlanıp simiti “simitçi”nin sattığı gibi vurgularla kazanımları günlük hayatla ilişkilendirerek kavramaları güçlendirebilirsiniz.

Benim aklıma gelenler şimdilik kısaca bunlar, eğer sormak istedikleriniz varsa aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda da benim aklıma gelen bir şeyler olursa yine eklerim.

Görüşmek üzere.

2 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir