“Tanrı Kent” Filmini İzle’melisiniz

Dün Oğuzhan Uğur’un Babala’sında Mevzuları izlerken bir cümlesinde “Tanrı Kent” filmi geçti ve muazzamlığından bahsetti. Bende bunun üzerine bu akşam filmi izledim.

Rio’nun arka sokaklarında ayakta kalmaya çalışan yoksul insanların ayakta kalabilmek için yapabilecekleri pek bir şey yoktur.

Çocuklar ve gençler ise kısa yolda zengin olmanın yolunu keşfetmiştir; çünkü çalışan hiç kimse para kazanamamaktadır.

1960 yılından başlayan film 1970 yılına geldiğinde Rio’yu ele geçiren gangsterlerin güçlerine güç katabilmek için yaptıkları çatışmaları konu alıyor.

Uyuşturucu, silah ve kan üçgeninde ayakta kalmaya çalışan çocuklarda yok değil.

Nihayetinde herkes silahla bir oyuncakmış gibi oynamayamaz ya!

Roket, çevresindeki tüm anormalliklere karşı bir şekilde suça bulaşmadan, bekaretini bir kıza vermeyi hedeflerken bir cinayeti fotoğraflayan gazetecinin makinesine aşık olarak kendine bir hedef çizmiştir. Bu hedefe ulaşmak içinde elinden geleni yapacaktır.

Diğer tarafta ise bölgeye tamamen hakim olmak isteyen çeteler ise amansız bir mücadelenin içinde bulacaklardır kendilerini.

Çete savaşları, polislerin çetelerle ilişkileri, çocukların bu hayat şartlarında bütün şiddeti içselleştirip her şeyi sıradanlaştırmaları ve kendi çetelerini kurmaları…

Tamamen gerçek olaylardan esinlenerek çekilen Tanrı Kent 70’lerde Rio’nun sosyolojik ortamını gözler önüne seren harika bir film.

İzlemenizi şiddetle öneririm.

Ha bu arada “Çocuk” mu demiştim?

AKLINI MI KAÇIRDIN SEN DAHA ÇOCUKSUN + ÇOCUK MU ? SİGARA İÇİYORUM UYUŞTURUCU KULLANIYORUM ADAM ÖLDÜRDÜM VE SOYGUN YAPTIM BEN BİR ADAMIM!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir