The Borgias Nasıl Bir Dizi?

Orta Çağın sonlarında Yeni Çağın hemen başında İtalya’da Roman Katolik kilisesinin İspanya kökenli Borgia ailesinin eline geçmesiyle başlayan entrikalar silsilesini anlatan sürükleyici ve sıkıcı olmayan bir dizi The Borgias.

Papa VIII. Innocentius’un ölümünden sonra Roman Katolik kilisesinde kardinallar arasında büyük bir çekişme başladı ve İtalya’nın önde gelen aileleri kendi kardinallerini papa yapabilmek için hamleler yapmaya başladılar. Ancak onlardan daha uyanık olan bir kardinal vardı o da İspanya kökenli Borgia ailesinin kardinali Rodrigo Borgia’ydı.

Yaptığı türlü oyunlarla papalığı eline geçiren Rodrigo Borgia 10-11 yıl boyunca papalığını devam ettirdi. Elbette bu süreçte pek çok iç ve dış tehlikeyle karşı karşıya kaldı. Bu çatışmalarda en büyük yardımcısı oğlu Cesare Borgia oldu.

İki oğlu birde kızı olan Rodrigo Cesare’yi küçük yaşta kiliseye sokmuştur ve papa olduktan sonra da oğlunu kardinal yapmıştır. Böylece Cesare en genç kardinallerden biride olmuştur.

Diğer oğlu Juan’ı ise Papalık ordusunun başına geçirerek elini güçlendirmeyi hedeflemiştir. Sforzalar, Orsiniler gibi pek çok Aristokrat aile ile çatışmalara girmiş olan Borgia ailesinin hayatı hiç şüphesiz ki en ilginç anıları içinde barındırıyor.

Dizi ise Borgia ailesinin hayatını tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermekten geri kalmıyor.

Rodrigo Borgia’nın entrikaları ve cinsel hayatı, oğlu Cesare’nin babasını papa olarak korumaya çalışırken yaptığı oyunlar, aldığı canlar, kızı Lucrezia ile oğlu Cesare’nin arasındaki ensest ilişki gibi gerçekleri gözler önüne seriyor.

Üç sezondan oluşan dizi izleyiciyi hiç sıkmadan Avrupa tarihinin gerçekliklerine doğru sürüklüyor.

Elbette tarihle çelişen bazı detaylarda yok değil ancak bunları da araştırdığınız zaman daha iyi öğrenebiliyorsunuz.

Örneğin dizide “Cem Sultan” Borgia döneminde İtalya’ya esir verildi gibi görülüyor ancak Cem Sultan bir önceki Papa döneminde İtalya’ya giriş yapıyor. Ayrıca Cem Sultan Borgia ailesi tarafından Roma’da öldürülüyor dizide ancak gerçek hayatta Fransa’ya giderken öldürülüyor.

Başka bir örnekte Cesare’nin sağ kolu olan Miceletto gerçekte Cesare’nin okul arkadaşıymış ama dizide Borgia ailesine düzenlenen bir kumpas sırasında tanışıyorlar.

Elbette böyle farklılıklara rağmen din, siyaset, savaşlar, ülke yönetimi, kilisenin Katolik ülkelere etkisi gibi konuları çok güzel irdeliyor.

Avrupa tarihi ile alakalı dizileri seviyorsanız mutlaka izlemeniz gereken bir dizi.

Şimdiden iyi seyirler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir