The Last Kingdom Nasıl Bir Dizi?

Bernand Cornwell’in Savaş Lordu Yıllıkları kitap serisinden uyarlanmış olan The Last Kingdom yani Son Krallık İngilizlerin Vikinglerden neler çektiğini anlatan bir dizi.

Vikinglerin kalelerinin altını üstüne getirmesinden sonra Vikingler tarafından büyütülen Uhtred büyüdükten sonra manevi babası Ragnar’ın öldürülmesiyle birlikte varisi olduğu kalenin hükümdarlığını ele geçirebilmek için İngiltere’ye döner.

Burada Wessex Kralı Alfred ile tanışır ve onun Büyük İngiltere planı için savaşmaya başlar.

Elbette her ne kadar kanını İngiliz’de olsa Uhtred Vikingler tarafından büyütülmüştür ve çok güven vermeyen bir Pagandır.

Alfred için ise Katoliklik her şeyin üstünde gelmektedir ve buna göre hareket etmektedir.

Farklı İngilizce krallıkları sürekli Viking saldırılarına uğramakta ve İngilizler her geçen gün güçlerini yitirmektedirler. Ancak Uhtred ve onun yanında savaşan Wessex ordusunun askerleri saldırıları püskürtebilmekte ve Alfred’e rahat bir nefes aldırmaktadır.

Her ne kadar Alfred için savaşsa da Uhtred’in en büyük arzusu babasından kalan , amcasının el koyduğunu toprakları ele geçirmektedir.

Orta Çağ İngiltere’sini bizlere anlatan bir dizi olan The Last Kingdom her ne kadar Vikings gibi, The Tudors gibi gerçek kahramanların hayat hikayelerinden yola çıkarak anlatılmasa da içeriğindeki kurgu bizleri tatmin ediyor.

Sıkılmadan izleyebileceğiz güzel bir tarih dizisi.

Evet Vikingler Vikings dizisindeki hallerine göre daha güçsüz ve akılsız gibi gösterilmiş olsa da , kadınlar erkeklerin yanında Vikings’teki kadar savaşmasa da zaman zaman Vikinglerinde saçma sapan savaş hamleleri yaptıkları olmuştur diye düşünüyorum.

Kısaca izlerken sıkılmayacağınız ve güncel olarak devam eden bir dizi The Last Kingdom.

Şimdiden iyi seyirler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir