The Tudors Nasıl Bir Dizi?

The Tudors, Tudors hanedanlığından Kral Henry’in yani VIII. Henry’in hayatını anlatan bir tarih dizisi.

İngiltere’ye en uzun süreli Krallık yapan kralların başında gelen ve yaptığı pek çok dini reform ile İngiltere’nin mizacını değiştiren çok ama çok enteresan bir Kral VIII. Henry.

Yaptığı altı evlilikle İngiltere’de bir ilk gerçekleştiren, özellikle de ilk eşi olan rahmetli abisinin eski karısı Aragonlu Catherine’den boşanabilmek için ülkesindeki dini inanışta akla sığmaz reformlar gerçekleştirmesi insanı hayrete düşürüyor.

Abisinin ölmesi üzerine onun eşi ile evlenen, bu evliliğinden olan çocuklarından sadece I. Mary  ve (o da babasının ölümünden iki taç sonra kraliçeliğe yükselerek tarihe Kanlı Mary olarak adını yazdırmıştır) Cornwall Dükü Henry (çocukluk çağında ölmüştür) hayatta kalabilmiştir. Hiç şüphesiz ki çocuk sahibi olabilmek özellikle de erkek çocuğu sahibi olabilmek Kral Henry için çok önemlidir ancak bu iş Aragonlu Catherine ile olmayacak gibidir, metreslerden yapılan erkek çocuklarda en fazla Dük olabilmektedir ve onların hayatları da çok kısa sürmektedir.

Bu sıralar da entrikalar dönmeye başlar.

Metresten metrese dolanan VIII. Henry , Anne Boleyn’e aşık olur. Ancak o zamanlar Katolik olan İngiltere Papa’nın sözünden çıkamamaktadır ve Papa’da bu çifti boşamaya yanaşmaktadır.

Ancak kafasına boşanmayı koyan Kral Henry , Thomas Cromwell’le söyleşilerinden sonra adım adım gerçekleştirdiği dinsel reformlar ile Katolik Kilise’sinden kopar, Thomas Cromwell, Lüthern’cidir ancak bunu saklayarak Kralın yanında yer alır ve asıl amacı İngiltere’nin Katolik Kilisesinden kopmasıdır. Pek çok planını gerçekleştirir Thomas Cromwell, çok ama çok güçlenir Kralın karılarının sonunu hazırlamaktan ona yeni karılar bulmaktan ortalığı karıştırmaktan kendi sonunun geldiğini de anlayamaz.

Kısaca VIII. Henry’in entrikalarını, deli doluluğunu, ihtiraslarını, gözü dönmüşlüğü, Avrupa’nın o zaman ki durumunu, İspanya – Fransa – İtalya – İngiltere – İskoçya – Almanya ilişkilerini, Papa’nın etkisini, bir Kralın arzuları için koca ülkenin dininde ne tür reformlar yapabileceğinin çok güzel bir özeti The Tudors dizisi.

İçinde tarihe ait, Avrupa’yı daha iyi anlamamıza ait, devlet mertebesinde dönen entrikalara ait, dinlere ait pek çok güzel sahne bulabileceksiniz.

Biraz fazla cinsel sahne olsa da bir Rome Dizisi olmadığını da belirtmek isterim. Savaş sahneleri de beklemeyin çünkü asla bir Vikings dizisi de değil 🙂 Kendi çizgileri ve hedefi olan dönemin tutkularını çok iyi anlatan bir dizi.

Diziyi izlerken çokça İngiltere tarihini araştırdım.

VIII. Henry’in öncesi ve sonrasına dair okumalar yaptım. Özellikle VIII. Henry’in dönemini ve ölümünden sonrasını da kısaca anlatmak isterim.

  • Kral Henry döneminde İngiltere – İspanya – Fransa arasındaki ilişkiler çok iyi değil. İspanya ile İngiltere’yi bağlayan en önemli faktör Aragonlu Catherine ; çünkü kendisi İspanya İmparatorunun kuzeni. O dönemde İspanya çok ama çok güçlü bu arada. VIII. Henry’inde Katolik olan Catherine’yi boşaması İspanya ile İngiltere arasını da iyice açıyor.
  • Fransa ile İngiltere birbirlerinden nefret etseler de birbirleriyle savaşa girmekten uzak durmaya çalışıyorlar. Krallar 4-5 yaşlarındaki çocuklarını bu amaçla nişanlıyorlar bile.
  • Avrupa’da her devlet birbirinin kuyusunu kazmaya çalışıyor. Papa önemli bir bağ ancak kralların arzuları onun da üstüne çıkıyor.
  • VIII. Henry tahta geçtiğinde İngiltere Katolik yani Papa’ya bağlı ancak yapılan reformlarla ülkede İngiliz Kilise’si kuruluyor ve Papa’dan kopuluyor, günümüzde İngiltere hala bu mezhebe mensup.
  • Mezhep savaşları çok uzun sürüyor, Kral Henry İngiliz Kilisesini güçlendirirken ardından tahta geçen oğlu VI. Edward annesi (Jane Seymour) gibi protestanlığı, ardından tahta gelen I. Mary annesi (Aragonlu Catherine) gibi katolikliği, onun sonrasında tahta geçen I. Elizabeth ise annesi (Anne Boleyn) gibi protestanlığı savundu. I. Elizabeth’in protestanları desteklemesine rağmen İngiliz Kilisesinin de annesi olduğu söylemleri bulunmaktadır.
  • Bu mezhep savaşları çok feci, alınan kellenin haddi hesabı da yok. Katolik protestana, protestan İngiliz kilisesine, İngiliz kilisesi katoliklere sonra hepsi katoliklere gibi bir durum söz konusu.
  • Özellikle 16. yy. bu üç güçlü Avrupa ülkesinin dünya düzenine yönelik pek çok gerçeği görmesi ve anlaşma yöntemleri kullanmaları (pek uymasalar da) geleceğe dönük Avrupa Birliği’nin temellerinin nasıl atıldığını da bizlere gösteriyor.
  • Anne Boleyn hiç şüphesiz en manyak karısı, İngiltere’nin geleceğine üç senede çok büyük etkiler yapıyor.
  • Kralın her hamlesine rağmen halkın, soyluların ya da askerlerin her hangi bir şekilde Krala suikast girişimlerinin de olmaması çok ilginç. Hatalarıyla doğrularıyla herkesin Krala büyük bir bağlılığı var. Bu da dogmaların hayatımızda ne kadar belirleyici olduğunu gösteriyor bizlere.
  • Kralın erkek çocuk tutkusuna rağmen Anne Boleyn’dan olan kızı I. Elizabeth İngiltere Kraliçesi olduktan sonra İngiltere’ye 45 yıl kraliçelik ediyor ve Bakire Elizebeth olarak İngiltere’ye altın çağını yaşatıyor olması da çok enteresan bir nokta.

Bunlar ve bunlara benzer pek çok güzel bilginin kapılarını arayabilirsiniz The Tudors dizisiyle.

Bu tür dizilerin böyle çekilmesi ve yayınlanması çok hoşuma gidiyor. Yani tüm gerçekleri bütün çıplaklığıyla yansıtmaları. Krallarının hatalarını doğrularını hiç ayırmadan yansıtmaları filan.

Belki de bu yüzden bu kadar çabuk kendilerini toplayıp hatalarından ders çıkarıyorlar ve güçleniyor.

Neyse çok uzattım sanırım 🙂 İzlemeye niyetlenenlere şimdiden iyi seyirler.

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir