Ücretli Öğretmenlik

Baktım ki bir çok kişi google’da ücretli öğretmenlik yazarak siteme ulaşıyor. Aslında şurada yazdığım yazı sadece ücretli öğretmen olmamla alakalıydı, yani her hangi bir bilgi yoktu ücretli öğretmenlikle alakalı. Bende bir iki bir şey yazayım dedim ücretli öğretmenlikle ilgili.

– Lise mezunu, ön lisans mezunu, lisans mezunu olan herkes ücretli öğretmen olabilir (ne yazık ki! ne yazık ki diyorum; çünkü eğitim fakültesi mezunu olmayanların ücretli öğretmen olmasına karşıyım).

– Ücretli öğretmen olmak isteyenlerde kpss puanına bakılmaz.

Ücretli öğretmenler girdiği ders saati kadar ücret alır, saat ücreti ortalama 5 YTL’dir. Yani haftada 20 saat derse giren bir öğretmen haftalık 100 YTL’den ayda 400 YTL civarı alır. Bayram tatillerinde, özel tatillerde filan maaş verilmez.

– Ücretli öğretmenlik başvuruları Ağustos ayı sonu gibi olur, ilçe milli eğitim şubelerine başvurular yapılır. İlçe milli eğitim şubelerinde Ücretli öğretmenlik dilekçe örneği mevcuttur.

Aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmında sorabilirsiniz, cevaplamaya çalışayım.

Ayrıca ücretli öğretmenlikle ilgili bir kaç düşüncemi paylaşmak isterim. Ben ücretli öğretmenliğe karşıyım. Bana neden ücretli öğretmen olarak çalıştın derseniz, ben lise, ön lisans mezunları veya eğitim fakültesi mezunu olmayanlar, emekli öğretmenler ücretli öğretmen olmasın diye ücretli öğretmen oldum. 3 aylık süreçte de iyi ki yapmışım dedim; çünkü sözleşmeli öğretmen olarak atamam çıktığında yerime gelen ücretli öğretmen emekli bir öğretmendi ve yaptığım bütün çalışmalar 1 ayda eridi gitti.

Benim en büyük temennim bütün öğretmenlerin eşit olduğu, sosyal, ekonomik ayrımların olmadığı, emeklerin karşılığının verildiği bir eğitim sistemidir.

Umarım bir gün gerçekleşir 😉

112 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir