Vikings 4.Sezon Finali İle Farklı Koylara Yelken Açıyor

Şüphesiz en sevdiğim dizilerin yanına oturmuştur Vikings dizisi.

4.sezon 10.bölümün sonuna kadar Ragnar’ın mücadeleleri ile ağzımızı açık bırakan dizi son bölümünde Vikinglerin Fransızlara büyük mağlubiyetini ekranlara getirmişti ve Ragnar’ın tafyası Norveç’e geri döndüklerinde İngiltere’ye yerleşmesi için bırakılan Vikinglerin İngilizler tarafından katledildiğini ve Ragnar’ın bunu bilmesie rağmen bir şey yapmamasına ayar olmuşlardır.

Ragnar’da bir süre sonra dağlara çekilerek ortalıktan yok olmuştu.

Bizler bu arada Vikings 5.sezonu beklerken senaristler seriye Vikings 4.sezon 11.bölüm ile devam ettiler ve Vikings 4.sezon 20.bölüm ile sezon finali yaparak bizleri Vikings 5.sezon beklentisi içine soktular.

Hemen kısaca Vikings final serisi hakkında birkaç şey yazacağım.

Vikings 4.sezon 11.bölüm Ragnar’ın çocuklarının Kattegat’ta babalarının ardından geliştirdikleri krallığın ahengiyle başlıyor.

Björn elindeki harita ile İspanya’ya açılma planları yaparken birden Ragnar krallığa geliyor ve onun yokluğunu eleştiren çocuklarının (Björn hariç) ağzını açık bırakıyor.

Geri dönen Ragnar özellikle İngiltere’de ölümüne neden olduğunu hemşehrileri için bir şey yapmamasından ötürü bütün halk tarafından hor görülüyor.

İngiltere’ye gitmenin planlarını yapan Ragnar’a bütün çocukları, eski savaş arkadaşları hatta Lagertha bile sırt çeviriyor.

Bu esnada ise Björn ile Hvitserk ise orduyu toplayıp İspanya’ya açılıyorlar. Elbette bir sonraki hedefleri tüm akdeniz hatta Roma’dır.

Ragnar ise eski sandıkları oğlu Ivar ile gömdüğü yerden çıkararak meydanda halka dağıtarak etrafına paralı asker topluyor ve Floki’den aldığı gemi ile İngiltere’ye açılıyor.

Elbette ben bunları yüzeysel anlatıyorum, olaylar arasında pek çok detay dizide sizleri bekleyecek.

Bu noktada sonra ise sezonun asıl mevzusu gelişiyor.

İngiltere’ye sadece Ragnar ve Ivar varabiliyor. Birleşik Krallığa teslim oluyorlar ve Ragnar ile Kral Egbert uzun süre sonra kavuşuyorlar.

Bu noktadan sonra ise gelişmeler çok enteresan oluyor. Özellikle Ragnar ile Egbert’in din üzerine konuşmalarında Ragnar’ın ateizm ya da deizmi (elbette o yıllarda bu kavramlar kullanılmıyordu) bildiğin savundu. Kendi inancının da Egbert’in inancının da aslında saçma olduğunu Egbert’e açıklamaya çalıştı ama Egbert, Nuh dedi peygamber demedi.

Ragnar’ın teslim olmasının arkasında ise kocaman bir plan yatıyordu.

Kendini Kral Aelle’ye teslim ettirerek ölümünün onun elinden olmasını ve Vikinglerin intikam için gelerek Kral Aelle’yi yok etmelerini planları. Egbert’te buna uydu ama onu daha büyük sürprizler de beklemiyor değil.

Yani genel hatlarıyla bu temada geçiyor Vikings 4.sezon final serisi ama detaylarda onlarca entrika, ihanet, sapkınlık, vahşette sizleri bekliyor.

Artık Ragnar yok.

Gerçek tarihte olduğu gibi onun yerine Björn açık denizlere açılacak gibi duruyor.

Ayrıca Ragnar’ın sakat oğlu Ivar’da savaş dehası ile Vikings 5.sezonda ortalığın anasını ağlatacak gibi.

Şimdi bakalım Vikings 5.sezon ne zaman yayınlanacak.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir