Westworld Nasıl Bir Dizi? (Westworld Yorumları)

Bambaşka bir dünyaya girmeye hazır mısınız?

Günahlarınızdan, sevaplarınızdan, korkularınızdan, sakladıklarınızdan sıyrılıp içinizdeki canavarı özgürce hareket ettirebilecek bir dünyaya.

Westworld yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş bambaşka bir dünya. Bu dünyada insanlardan ayıramayacağınız , yani en azından görüntü olarak, farklı farklı rollere bürünmüş ev sahipleri var. Gerçek dünyadaki zenginlerde parayı basarak bu dünyaya ayak basabiliyorlar ve kendi maceralarını yaşamanın hazzına varıyorlar.

Elbette her şey bu  kadar sade ilerlemiyor Westworld’da.

Çünkü Westworld’un tanrıları ya da yaratıcıları Dr. Robert Ford ve Arnold bu dünyayı kurduktan sonra büyük bir fikir ayrılığına düşmüşlerdir.

Dr. Ford daha ticari düşünürken Arnold’un ağır basan maneviyatı yollarını bir şekilde ayırmıştır!

Westworld’da oluşturulan hikayeler belirli zamanlarda değiştirilmektedir ancak ev sahipleri diye adlandırılan robotlar güncellemeler ve ufak sıfırlamalar ile yeniden kullanılmaktadır. Ev sahiplerinin belleklerinin tamamen sıfırlanarak yeniden kodlanması çok masraflı olduğu için bu yola başvurulmuştur.

Elbette bu yapılan uygulama son Westworld hikayesinde büyük patlaklar oluşmasına, Arnold’un ev sahipleri üzerindeki zihinsel çalışmalarının meyvesini vermeye başlayacaktır. Çünkü artık ilk oluşturulan ev sahipleri Arnold’un elinden geçmiş, kodlanmalarında da Arnold onlara büyük bir özen göstererek duygusal tepkimelerinin doğaçlamadan da öte hatırlanma, düşünme, arzulama boyutuna geçmesini sağlamıştır.

Westworld içindeki bu beklenmedik gelişmelerin yanı sıra Westworld’a giren ziyaretçilerde Westworld’da farklı gizemlerin peşinde koşmaya, bir takım bulmacaları çözmeye çalışarak nihai bir hedefe ulaşacaklarını düşünmeye başlamışlardır.

Westworld’ün yönetimsel ayağında da büyük çekişmeler olmaktadır, bu çekişmeler idari kadrodan sıradan görevlilere kadar hissedilmektedir ve özellikle Dr. Ford’un ayağını kaydırmaya yönelik entrikalar ustalıkla kurulmaktadır.

Westworld içindeki ve dışındaki bu serüven tüm heyecanıyla sizleri içine çekecek.

Elbette dizide havada kalan noktalar ya da nasıl desem izleyicinin oha lan bu da olur mu dediği şaşırtıcı ve üzücü sahnelerde yer alıyor ancak muhtemelen bu tür dizilerin kurgulanmasında yapılacak başka bir şey yok gibi.

Ha birde son ana kadar neyin ne olduğunu ya da ne olacağını tahmin edemeden izlediğimiz için pek çok şey havada kalabiliyor.

Kısaca Westworld izlenme oranı yüksek bir dizi, sıkılmadan izleyebileceğiniz ve izlerken “Lan bu salaklıkta olur mu? Bunu nasıl göz ardı ederler?” şeklinde kafanızda oluşturacağınız soruların cevabını en sonunda okkalı bir şekilde verebilecek bir dizi.

Ayrıca dizi içinde çok fazla felsefik söylemler, gediğine oturtulmuş cümleler bolca yer alıyor. Oyunculuklarla ilgili her hangi bir yorumda bulunmak istemiyorum zaten ilk bölümden kaliteyi hissedeceksiniz.

Şimdiden iyi seyirler…

Birde Westworld: Tease’i izlemek isterseniz :

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir