Yaratık: Covenant İzle’nir

Uzayın derinliklerinde insanoğlunun koloniler oluşturma çalışmaları devam ediyor.

Uzay Yolcuları filminde de işlenen konuya benzerliğiyle başlayan Yaratık: Covenant filmi gelişme bölümünün farklılığı ile ise dikkat çekiyor.

Artık uzay araştırmaları yapan firmalar devasa uzay araçlarının kontrolünü sağlamaları için insani özelliklerde robotlar “yaratmaya” başlamışlardır. Çünkü her koloni mekiğinin yolculuğu uzun yıllar sürmektedir ve mekikte kapsüllerde uyutularak bekleyen personeli uyandıracak, uzayda yaşanabilecek durumlara hızlı bir şekilde müdahale edebilecek personel ihtiyacı vardır.

Bu amaçla uzaya gönderilen araçlardan birinin robotu Walter’dır.  Hedeflerindeki gezegene yolculuk ederken ise bir yıldız patlamasına maruz kalırlar ve uzay araçları zarar görür. Bu acil durum karşısındaysa Walter en yetkili kişileri uyandırır.

Bu uyanma ve panik halinde ise karmaşa alır başını gider. Kapsüllerin açılmamasından dolayı ise önemli kişiler kaybedilir ve büyük duygusal kırılmalar yaşanmaya başlar.

Yeni kaptan ise personeli bir araya getirmek için çok dikkatli adımlar atmalıdır çünkü kendisi kendi söylemine göre “inançlıdır” ve “inançsız” olan diğer personel onu çok sevmemektedir.

Geminin sorunlarını gideren yetkililer birden bir ses sinyali alırlar ve sinyale yönelirler. Bir haftalık mesafede ise dünya formlarına çok yakın bir gezegenin varlığı merak uyandırır. Daha önceki alan taramalarında görülmeyen bu gezegen kuşku yüklü bir tartışmanın sebebi olur.

Kaptanın ve artık kapsüllere girmek istemeyen personelinde isteğiyle koloni aracı bu gezegene yönlenir.

Uzay aracından gezegene gönderilen 7-8 personel hemen gezeni keşfe başlar ve bu keşif sırasında da bir takım virüslere yakalanan arkadaşlarındaki değişimler ortamı büyük bir panik havasına sokar.

Kayıplar verilmeye başlandığında ise esrarengiz biri ekibin yardımına koşarak onları kurtarır. Esrarengiz kurtarıcının sığınağına gittiklerinde ise onun Walter gibi bir robot olan David olduğunu anlarlar.

David’den bilgiler alarak geceyi geçirmeye başlayan ekibimizi ise heyecan dolu dakikalar beklemektedir.

Genel olarak bu atmosferde ilerleyen film izleyiciyi kendine çekerek hiç sıkmadan ilerliyor.

İçine pek çok psikolojik, sosyolojik ve dini sorgulamalarda bulunduran film;

  • Yaradılış – evrim arasında izleyiciyi yaradılışa yönlendirmek için elinden geleni yapıyor,
  • Böyle önemli bir görevdeki insanların ise yaşadıkları birkaç kayıp olayda dağılan psikolojileri ise hayret uyandırıyor. Nihayetinde kimse oraya güneşlenmeye gitmedi değil mi?

Yaradılış temelli mesajlar, uzayın gizemini çözme, yeni yaşam alanları arama, yaradılanın (David) yarattığı karmaşalar gibi pek çok sahne ilginizi çekecektir.

İzlerken sıkılmayacağız, hatta sorgulamalar yapacağınız güzel bir film olmuş Yaratık: Covenant.

Şimdiden iyi seyirler…

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir