Yılanı Öldürseler – Yaşar Kemal

Hasan henüz 7 yaşındayken babası öldürülür.

Annesi dünyalar güzeli Esme’dir ve annesine yıllar önce aşık olmuş , onu kendine saplantı haline getirmiş Abbas tarafından bir akşam üzeri evlerinin basılmasıyla birlikte babasını ebedi yolculuğa uğurlar.

Hayat onun için haddinden fazla zorlaşmaya başlayacaktır artık.

Çünkü amcaları ve babaannesi tarafından hedef gönderilen kişi annesi Esme’dir.

Annesini çok sevmektedir Hasan, zaten yer yüzünde annesini sevmeyecek hiç bir canlı yoktur. Annesine düşman bile kesilseler insanlar onun yüzüne bakınca amansız bir bağışlayıcılığa tutulurlar.

İnsanların üzerindeki bu etkisine rağmen Esme’de hiç huzurlu değildir. Kaynanası tarafından oynanan oyunlar onu oldukça rahatsız etmektedir. Hasan’ın küçük amcası da onunla evlenmek istemektedir ama Esme buna hiç yanaşmaz.

Amcaları Esme’ye “Bacım kaç git buralardan yoksa seni öldüreceğiz!” deseler de Esme oğlu Hasan’ı onlara bırakıp gideceğine ölmeyi tercih etmektedir.

Romanın temelini oluşturan bir örgü elbette okuyucunun kafasında bir sonuç oluşturuyor ancak kitabı okurken mahalle baskısının, korku ögelerinin, hurafelerin çocuk psikolojisi üzerinden nasıl etkili olduğunu ve çocuklara istenilen dayatmanın nasıl acımazsızca işlenebildiğini bizlere çok güzel gösteriyor.

Elbette çocuk psikolojisi üzerine oynanan bu oyunların böyle kötü amaçla uygulanmaması da en büyük arzumuzdur ve Yaşar Kemal’in en büyük arzudur hiç şüphesiz ki.

İlk sayfayı açtığınız andan itibaren eserin nasıl bittiğini anlamayacağınız bir roman Yılanı Öldürseler.

Keyifli okumalar dilerim…

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir